Valytuvų istorija. Kaip atsirado vienas svarbiausių automobilio agregatų?

Valytuvai – vienas svarbiausių automobilio įtaisų apie kurio atliekamą funkciją dažniausiai net nesusimąstome.

Kuomet pradeda smarkiai lyti ar stiklas užsiteršia dulkėmis, sugedus valytuvams pastebime, jog turimas matomumas jiems veikiant tik blogėja, o ne gerėja ir tik tada imamės priemonių jiems sutvarkyti.

Tačiau kokia buvo valytuvų istorija? Šiame tekste pakalbėsime būtent apie tai.

Valytuvų atsiradimo istorija

Valytuvų išradimas yra priskiriamas vienai Niujorke gyvenusiai tarnautojai vardu Mari Anderson.

Sakoma, kad jai paprasčiausiai atsibodo stebėti automobilių vairuotojus nuolatos sustojančius pasivalyti savo automobilių langų, todėl moteris ir ėmesį išrasti prietaisą kuris leistų neišlipant iš automobilio valytis savo langus.

Pirmasis prietaisas buvo itin primityvus. Tam, kad valytuvas judėtų, vairuotojas jį turėjo judinti ranka mechanišku judesiu, tačiau šis išradimas netruko tobulėti ir po beveik 15 metų tapo standartu visuose automobiliuose. [toc]

Būtent 1916 metais valytuvai tapo būtina automobilio detale. Tuomet vis dar veikdavo pneumatinis principas, tačiau elektronika netruko atsirasti ir šioje sistemoje. Tai tiksliau įvyko 1917 metais, kuomet elektra valdomą valytuvą užpatentavo kita miestietė – Šarlotė Brigvod.

Deja, tačiau susidomėjimas šiuo išradimu buvo mažas iki pat 1923 metų, kuomet patentą nusipirko kampanija „Bosch“ paleidusi pirmuosius elektrinius valytuvus reguliariam naudojimui. Galima sakyti, kad jie tokie pat išliko ir iki šių laikų.

Bent jau iš pačio principo. Technologijos, žinoma, tobulėja ir tobulėja jos dėka įvairių inžinerinių sprendimų. Jau kurį laiką turime automobilius su lietaus jutikliais (įjungiančius valytuvus vos pradėjus krapnoti) bei mini vaizdo kameromis stebinčiomis vairuotojo dėmesingumą prie vairo.

Taigi, valytuvai šiais laikais atlieka begalę funkcijų – valo purvą, lietaus lašus ir sniegą. Tokios gamtos išdaigos valytuvus verčia ir greičiau susidevėti, todėl juos būtina gaminti iš tvirtos gumos.

Moderni guma iš kurios šiuo metu naudoja visi automobiliai buvo išrastos tik 1994 metais, kuomet gamintojai siekdami patobulinti valytuvų darbą ėmesi eksperimentuoti ne su valytuvo forma, tačiau pačiais gamybos komponentais.

Guma iš keleto komponentų

Anksčiau naudotą valytuvo gumą iš vieno komponento, dabartiniais laikais jau pakeitė dvikomponentis gumos variantas pasižyminti ne tik efektyvumu veikiant valytuvams, tačiau kartu tyliai dirba ir negadina priekinio stiklo.

Kaip žinia, norint, jog valytuvas pasiektų maksimalų efektyvumą – jam būtinas kietos gumos sluoksnis. Tačiau atlikęs darbą ir grįždamas į poziciją, kietos gumos valytuvas skleis nemalonų tratėjimo garsą. Minkštesnės gumos pagalba šią problemą išspręsti galima, tačiau kris pačio valymo efektyvumas.

Taigi, kažkada automobilių gamintojai sugalvojo alternatyvą – gumą pagamintą tiek iš kieto, tiek iš minkšto komponento. Kietoji dalis rūpinsis valymu, o minkštoji dalis slopins garsą grąžinant valytuvus į pradinę poziciją.

Neužilgo buvo susivokta, jog tai – kol kas tobuliausias sprendimas išsprendžiantis abi šias problemas.

Valytuvus keičiame kas pusmetį

Dauguma ekspertų viršutines valytuvus dalis – gumeles rekomenduoja keisti du kartus per metus, tai yra rudenį ir pavasarį. To priežastis pagrinde yra tai, jog po žiemos šalčių ir nedosnių oro sąlygų gumelės smarkiai susidėvi ir išsipurvina, smarkiai krenta ir valymo efektyvumas.

Tas pats atsitinka ir vasarą – po didelių karščių gumos taip pat perdžiūna ir sutrūkinėja, todėl geriau per daug neuždelsti ir atnaujinti valytuvus jau atėjus rudeniui.

Mūsų šalies vairuotojų tarpe yra įprasta tikrinti valytuvo būklę tikrinant ar ant jo yra grafito miltelių ar ne. Ekspertų nuomone, tai yra neblogas kriterijus būklei įvertinti.

Jei guma prarado savo sluoksnį, tai reiškia, jog valytuvas jau yra senstantis ir greitai jau reikės keisti į naujus.

Reguliari priežiūra – būtina

Jei norite, jog valytuvai tarnautų ilgiau – juos reikia prižiūrėti, elementaru. Na, o pati priežiūra yra labai nesudėtinga, kurią atlikti gali kiekvienas automobilio savininkas.

Žemiau pateiksime keletą patarimų:

  • Valykite gumelę – laikas nuo laiko valykite automobilio valytuvų gumeles su plovikliu. Tokiu būdu bus panaikintos purvo ir kietosios apnašos. Geriausiai tai yra daryti kas maždaug dvi savaites, tačiau, žinoma, priklauso ir kaip dažnai eksploatuojamas automobilis.
  • Nuvalykite stiklą po plovimo – nuplovus automobilį, ypač tuo atveju jei jį ir vaškavote, pasirūpinkite, jog neliko vaško liekanų ant pačių valytuvų. Priešingu atveju čia gali papildomai pradėtis kauptis dulkės ir purvas.
  • Valykite stiklą jei automobilis stovėjo – jei automobilis stovėjo kurį laiką, rekomenduojama gerai apvalyti šluoteles plovikliu arba vandeniu. Priešingu atveju, sausai įjungus valytuvus, rizikuojame subraižyti stiklą.
  • Keiskite ne tik gumelę – jei jaučiate, jog nukrito valymo efektyvumas, gali būti, kad teks pasikeisti ne tik gumelę, gali susidevėti ir kitos valytuvo dalys. Nepataupykite, priešingu atveju gali tekti kentėti dėl prasto valytuvų darbo.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme valytuvus, jų priežiūra ir istoriją. Nors dažnai apie tai nesusimąstome, tai yra viena iš svarbiausių mūsų automobilio sistemų. Tinkamai juos prižiūrint (o tai daryti yra visiškai nesudėtinga) galėsime mėgautis komfortišku ir saugiu važiavimu nuolatos.