Kas yra VIN kodas ir ką jis sako apie jūsų automobilį?
VIN kodas – tai priemonė sužinoti visą automobilio istoriją nuo pats jo pagaminimo.
Neretai prieš pirkdami žmonės nemąsto jog parduodančio asmens teikiama informacija gali būti netiksli arba apskritai klaidinga.
✅ Šiame straipsnyje aptarsime VIN kodą ir jo svarbą kiekvienam norinčiam įsigyti automobilį.
Kas apskritai yra VIN kodas?
VIN numeris, kitaip dar vadinamas “kėbulo numeriu” – tai tarsi jūsų automobilio piršto antspaudas. Jei žinote jo VIN kodą, galima sužinoti tokios naudingos informacijos kaip jos gamintoją, pagaminimo metus, modelį ir tokias ypatybes kaip komplektaciją ir pan.
Šis kodas – randamas kiekvienoje transporto priemonėje įskaitant automobilius, autobusus, sunkvežimius, motociklus ir t.t.
Pirmieji VIN kodai pradėti naudoti JAV dar 1950-aisiais, tačiau kiekvienas gamintojas turėjo savo variaciją. Bendras standartas visiems automobiliams priimtas tik 1981 metais.
NEMOKAMA VIN PATIKRA
Nuo to laiko visos parduodamos transporto priemonės turi turėti unikalų 17 simbolių VIN kodą sudarytą iš skaitmenų ir didžiųjų raidžių. Tam, kad išvengti nesusipratimo raidės I, O ir Q yra nenaudojimos, kad nesumaišyti su 1 ir 0.
Tiksli ir sudėtinga numerio struktūra užtikrina, jog kiekvienas automobilis pasaulyje nuo 1981 metų turi savo unikalų identifikacinį skaičių. Taigi, rasti automobilius su vienodais skaičiais yra neįmanoma. Na, o jo kodas žinoma, leidžia pažvelgti į jo istoriją.
Kur galiu rasti VIN kodą?
Dažniausiai automobilio VIN kodas randamas dviejose vietose: jo dokumentuose ir ant automobilio kėbulo.
✅ Jį labai greitai galite surasti patikrinę automobilio techninį pasą, draudimo ar kitus dokumentus.
Senesnės gamybos mašinose kodas dažnai buvo rašomas iš karto už priekinio stiklo, vairuotojo pusėje. Kiek naujesnėse mašinose kėbulo numerį galima rasti ir po vairuotojo durelėmis apačioje.
Vaizdo įrašas apie tai kur rasti VIN kodą (anglų k.):
Jei tikrindami kodą pastebėjote kokių neatitikimų tarp kodų pase ar jo individualių jo skaitmenų, venkite šio automobilio ir jeigu galite iškart informuokite policijos pareigūnus. Ne visi VIN kodai sutampa, arba bent jau keli jo simboliai, gali reikšti, jog automobilis vogtas.
Ką reiškia VIN kodo simboliai?
Kaip ir minėta aukščiau – kiekvienas VIN kodo simbolis kažką reiškia ir gali mums suteikti naudingos informacijos žemiau pateikiame VIN kodo pavyzdį su paaiškinimais.
VIN kodo pavyzdys:
VIN kodas: JM1NB3538Y0153757
J (Šalis) – Japonija
M (Gamintojas) – Mazda
1 (Automobilio tipas) – Keleivinis automobilis
NB (Modelis ir serija) – MX-5, 99-05 metų serija
35 (Kėbulo tipas) – Kabrioletas
3 (Variklio tipas) – 1.8l Benzinas
8 (Tikrinimo skačius) – jokios reikšmės
Y (Metai) – 2000
0 (Gamykla) – Hirošima
153757 – Automobilio serijos numeris.
Pozicijos 1-3: Gamintojo Identifikatorius
Ši iš raidžių ir skaičių sudaryta 3 simbolių kombinacija iliustruoja automobilio gamintoją ir šalį kurioje jis buvo pagamintas. Pirmas simbolis nurodo gamintojo bendrą geografinę sritį, antrasis – automobilio gamintoją. Nuo 1981 iki 2010 metų trečiasis simbolis nurodydavo automobilio kategoriją (kaip kad matoma ir mūsų pavyzdyje).
Gamintojams kurie pagamina mažiau nei 500 automobilių per metus, trečiojo simbolio pozicijoje įprastai galima rasti “9” kuris simbolizuoja smulkų gamintoją.
Pozicijos 4-8: Automobilio aprašomoji sekcija
Sekcija nuo 4 iki 8 yra skirta aprašyti automobilio sudėtį ir jo elementus. Galima sakyti, jog čia ir yra svarbiausia VIN kodo dalis kur slypi daugiausiai naudingos informacijos.
Deja, tačiau kiek informacijos čia bus palikta priklausys pilnai nuo gamintojo. Dažniausiai galime rasti tokią informaciją kaip automobilio modelį, kėbulo tipą, variklio litražą ir t.t.
Kas komplikuoja reikalus – tai, jog kiekvienas gamintojas turi savo sistemą kaip informacija yra užšifruojama VIN kode. Dėl šios priežasties VIN kodo patikros priemonės internete gali būti labai naudingos norint greitai ir patogiai išsiaiškinti visas mašinos ypatybes iš bet kokio gamintojo.
Pozicija 9: Tikrinamasis numeris
Šis simbolis reikalingas tam, kad patikrinti automobilio kėbulo numerio validumą.
Skaitmuo šioje pozicijoje gali būti bet koks skaičius nuo 0 iki 9 arba žymė “X” kuri verčiasi kaip 10. VIN tikrinimo priemonės naudoja šį simbolį tam, kad patikrinti ar VIN kodas yra validus.
Nors tokie žymėjimai privalomi tik Šiaurės Amerikoje, vis dažniau tokius simbolius galima rasti ir kitų šalių gamintojų tarpe.
Pozicija 10: Pagaminimo metai
Dešimtas simbolis privalo nurodyti automobilio pagaminimo metus (JAV gamintiems automobiliams). Iš viso gamintojai gali įrašyti vieną iš 30 simbolių į šią vietą (išskyrus I,O,Q ,U,Z ir 0)
Kitose šalyse pagamintų automobilių savininkai pagaminimo metus paprastai gali rasti 7 pozicijoje.
Pozicija 11: Gamykla
Šis skaitmuo nurodo gamyklą kurioje automobilis buvo pagamintas. Dažniausiai čia nurodomas šalies miestas.
Pozicijos 12-17: Automobilio serijinis numeris
Tai – paskutinioji automobilio kėbulo numerio dalis kuri nurodo automobilio numerį serijoje. Prasidėjus naujiems gamybos metams, šie simboliai atsistato iki 100000.
Jeigu gamintojas pagamina mažiau nei 500 automobilių per metus, simboliai nuo 12 iki 14 yra panaudojami gamintojui identifikuoti.
VIN kodo patikra: kaip gali padėti ataskaita?
Internetinės VIN kodo ataskaitos gali pateikti labai tikslios informacijos apie automobilio praeitį kiekvienam vartotojui. Suvedus kodą, gausite ne tik bazinės informacijos (pagaminimo metai, variklio, kuro ar pavarų dežės tipas ir t.t) bet ir kitos naudingos informacijos.
Čia taip pat galima pamatyti tikrąja automobilio ridą, archyvų nuotraukas, avarijų istoriją (jei tokių yra), ar buvo vogta, praeitų savininkų istoriją ir t.t.
Jei rimtai galvojate apie automobilio pirkimą, rizikuoti blogu variantu – neapsimoka, todėl ataskaitinė VIN kodo patikra gali labai padėti.
Rinktis nemokamą ar mokamą ataskaitą?
Nors nemokami kėbulo numerio tikrinimo įrankiai įtraukia pagrindę informaciją kaip pagaminimo metus, variklio ir mašinos tipą, dažnai jos neužtenka.
Jei svarstote apie rimtą variantą ir nenorite likti apgauti, geriau yra gauti išsamų aprašymą apie automobilio istoriją.
Tai ypač aktualu verslams kur automobilių pirkimas yra pastovus dalykas ir reikia nuolatos matyti išsamią informaciją apie mašinos parametrus.
Kaip VIN ataskaitų kompanijos gauna tokią informaciją?
Ne visos ataskaitų įmonės ir dekoderiai gali suteikti vienodai tikslią ataskaitą klientui Tos kurios glaudžiai dirba su draudimo kompanijomis, registrais, lizingų kompanijomis dažniausiai surenka visavertę duomenų bazę apie automobilius iš viso pasaulio.
Gauta informacija, vėlesniuose žingsniuose yra patvirtinama ir užkoduojama, tam, kad nieks negalėtų jos pakeisti.
Taigi, internetinės tikrinimo sistema yra labai naudinga ir saugi priemonė tiems kurie nori surasti geriausią variantą sau, išvengti apgavystės ir sukčiavimų.
Galbūt pamatę pasirinkto varianto minusus suderinsite mažesnę pirkimo kainą, o galbūt iš viso nuspręsite įsigyti kitą?
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme viską kas svarbiausia apie VIN kodą ir kas apskritai yra jo patikra. Iš tiesų ataskaitos yra labai naudingos norintiems gauti išsamios informacijos apie automobilį ir patikrinti ar ji yra validi.
Tiek perkant, tiek parduodant automobilį VIN kodo patikra neturėtų būti pamirštas dalykas. Juk tai – ko gero svarbiausia priemonė sužinoti daugiau apie jį.