Ar gali pasitaikyti klaidų keičiant sezonines padangas?

Padangų keitimas – vienas elementariausių automobilių priežiūros darbų kuriuos privalome atlikti kiekvienais metais.

Dažniausiai šios pareigos atlikti tikrai neskubame, o susigriebiame tik likus kelioms dienoms iki Balandžio 1 dienos, kuomet oficialiai įsigalioja vasarinių padangų reglamentas.

Taigi, galima sakyti, jog tuomet bus nebetampa svarbu kokiame servise tai bus atliekama, mums terūpi, kad viskas įvyktų kuo greičiau.

Deja, tačiau toks įsitikinimas gali atnešti rimtų nemalonumų. Ekspertai vieningai sutinka, jog pasirinkti tinkamą autoservisą yra itin svarbu, kadangi svarbu ne tik pats padangų keitimas, tačiau ir kiti papildomi darbai, todėl šiuos darbus verčiau planuotis iš anksčiau.

Šiame straipsnyje – apie klaidas pasitaikančias keičiant padangas ir kaip jų išvengti kiekvienam automobilių savininkui.

Klaidos dažniausiai pasitaikančios keičiant ratus

Viena iš populiariausių klaidų kuri pasimato po padangų keitimo yra vibracijos atsiradusios išvažiuojant į kelią. Jos atsiranda dėl prastai atlikto arba iš viso neatlikto ratų subalansavimo, nepašalintų rūdžių ties ratai ar apskritai prasto sumontavimu.

Pasak ekspertų, neretai šios bėdos atsiranda ne tik dėl meistrų aplaidumo, tačiau ne visai teisingų darbo principų. Dažnai nekokybiški servisai nepakankamai gerai suverčia tvirtinimo detales, arba atvirkščiai – jas perveržia, kas gali ratus palikti nepakankamai gerai sutvirtintus arba atvirškčiai sekantį ratų keitimą paversti tikru košmaru dėl per stipraus prisukimo.

Kitas dalykas ką vertėtų turėti omenyje tai – ventiliai, kuriuos reikėtų keisti maždaug kas metus. Dėl nuolatinio važinėjimo įvairiais keliais, pastarieji gali labai susidėvėti nuo masyvių jiems tenkančių apkrovų.

Dar viena dažnai pasitaikanti bėda yra susijusi su ratlankiais. Dėl nuolatinio važinėjimo ratlankiai apsitraukia koroziniu sluoksniu kurį yra būtina pašalinti. Tas yra ypač aktualu tiems žmonėms kurie automobiliu naudojasi daug ir dažnai.

Keičiant padangas ypač svarbu pašalinti koroziją iš vietų kuriose yra liečiamasi su padangos paviršiumi, ties stabdžiais ir varžtų lizdais.

Tokiu būdu bus užtikrinamas sandarumas.

Kuomet šie dalykai yra atliekami, autoserviso darbuotojai taip pat privalo atlikti bendrą patikrinimą automobilyje ir pažiūrėti ar nėra kokių kitų problemų kurias reikia nedelsiant spręsti.

Kaip turi būti teisingai atliekamas padangų keitimas?

Pasak specialistų, vienas pirminių darbų kurį privaloma atlikti keičiant padangas yra patikrinti ar visos keičiamos padangos yra vienodo, tinkamo dydžio ir gali būti naudojamos ant to automobilio modelio.

Šiuo atveju pakanka pažvelgti į automobilio savininko knygutę, kad pamatyti kokio dydžio ir tipo padangas pats gamintojas rekomenduoja naudoti. Toks principas galioja ir visiškai naujiems ratlankiams ir padangos, kuriuos taip pat reikės subalansuoti.

Pabrėžtina ir tai, jog apskritai reikėtų atidžiai patikrinti kokios būklės yra ratlankiai ir pačios padangos, ar yra juose pažeidimų, deformacijų ir t.t. Pastebėjus tokius trūkumus, ratlankius galima atitaisyti specialiais įtaisas, na o su padangomis geriau nerizikuoti.

Tokiems automobilių modeliams kuriems yra naudojamos specialios padangos saugančios pradūrimus, pats keitimo principas taipogi skirsis, taigi reikėtų kreiptis į servisą kuris turi tam reikalingą įrangą.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai pakalbėjome apie sezoninį padangų keitimą, pasitaikančias klaidas autoservisuose ir principus pagal kuriuos tai galima atlikti taisyklingai. Verčiau tikrai nepalikti šių dalykų paskutinėms dienoms ir susirasti kvalifikuotą autoservisą kuris ne vien pakeis padangas, tačiau kartu atlieka kitus darbus kurie užtikrins jūsų ir jūsų keleivių saugumą.