Ką reikia žinoti apie hibridinius automobilius? Griauname mitus.

Hibridiniai automobiliai – nėra nauja technologija. Kai kurie automobilių gamintojai, tarp kitko, jau pristatinėja trečią ar ketvirtą automobilių turinčių tiek vidaus degimo, tiek elektrinius variklius.

Skaičiuojama, jog šiuo metu pasaulio keliuose važinėja bent jau 15 milijonų tokios rūšies automobilių.

Tiesa, vis dar sklaido nemažai neteisingų mitų apie tokias transporto priemones. Šiame straipsnyje – apie neteisingus mitus apie hibridus ir tiesą kurią reikia žinoti.

Hibridiniai automobiliai – brangūs, neįdomūs ir lėti?

Tiek automobilių gamintojai, tiek industrijos ekspertai pripažįsta, jog kuriant pirmųjų kartų hibridinius automobilius aktualiausias dalykas būdavo kuro sąnaudos. Siekiant šio tikslo, dažnai reikėdavo paaukoti tokius dalykus kaip vairavimo malonumas ar galia.

Šiais laikais praktiškai visi didieji automobilių gamintojai siūlo hibridais paremtus variantus, kurie gali važiuoti ne tik taupiai, tačiau galingai ir komfortiškai, todėl tikrai sugebės įtikti net ir išrankiausiems savininkams. [toc]

Kartu šią technologiją populiarina ir jos tolesnį progresą skatina automobilių sportas. Kaip pavyzdys, prestižinėse Le Mano 24 valandų lenktynėse jau beveik 10 metų karaliauja hibridai iš Audi, Porsche ir pastaruosius tris metus – Toyota komandų.

Tokiu principu vadovaujasi ir “Formulė-1” kurios boliduose jau daugiau nei 5 metai veikia ne tik vidaus degimo variklis, tačiau ir elektrinis variklis su išmaniomis energijos atgavimo sistemomis.

Kalbant apie hibridinių automobilių kainas, ekspertai teigia, jog didesnė kaina – taip pat aktuali tik pirmosioms jų kartoms.

Esą lyginant to paties gamintojo tradicinio vidaus degimo variklio ir hibridinius variantus šiais laikais, kainos skiriasi paprastai skiriasi vos 5-10 procentų. Turint omenyje ženkliai didesnį hibridų efektyvumą, sumokėti nežymiai didesnę sumą – tikrai apsimoka.

Hibridai taupūs tik mieste?

Kitas neteisingas mitas apie hibridus – tai, jog jie efektyvūs tik mieste. Kaip žinia, daugiausiai energijos automobilis sunaudoja tuo metu kai jis pajuda iš vietos. Hibriduose šį darbą atlieka elektrinis variklis kuris automobiliui įgavus inerciją išsijungia, leisdamas įsijungti vidaus degimo varikliui.

Mieste dažnai stabdant ir startuojant toks procesas vyksta nuolat, tačiau tai nereiškia, jog hibridų efektyvumas krenta vos išvažiavus iš miesto, į kiek ilgesnes distancijas. Elektros varikliai nuolat gerėja ir geba dirbti ilgiau, o kartu tobulėja ir energijos atgavimo technologijos kurios padeda pakrauti automobilio variklį ir akumuliatorius paverčiant kinetinę energiją į elektrinę. Kai kuriais atvejais automobilis gali važiuoti apskritai nenaudodamas benzino.

Kitas atvejis kur atsispindi hibridų nauda – tai pati jų priežiūra. Paprasčiausiai čia bus mažiau detalių kurios gali sudilti ir sugesti. Juose nėra sankabos mechanizmo, generatorių, mažiau sudyla ir stabdžių detalės, kadangi pats elektrinis variklis savaime stabdo pakankamai efektyviai.

Tokie automobiliai mažiau saugūs?

Dar vienas teikiamas priekaištas hibridams – esą jie mažiau saugūs dėl kompleksinių elektros sistemų esančių automobilyje. Tačiau tai nėra tiesa.

Prestižinės automobilių organizacijos „Euro NCAP“ atliktų testų metu, beveik visi hibridiniai automobiliai sulaukė aukščiausio 5 žvaigždučių įvertinimo, kaip ir tradiciniai, varomi tik vidaus degimu.

Jeigu automobilis ir patektų į rimtesnį incidentą eisme, suveiks ne tik oro pagalvių sistemos tačiau ir avarinis elektros sistemų atjungimas, todėl rizikos nukentėti – praktiškai nėra.

Vieno JAV instituto tyrėjai apskritai hibridinius automobilius palaikė netgi saugesniais nei tradiciniai automobiliai. Esą prie to prisideda ir didesnis hibridų svoris.

Silpnoji vieta – akumuliatoriai?

Nerimas dėl hibridiniuose automobiliuose esančių akumuliatorių – nėra nepagrįstas. Pirminiuose tokiuose automobiliuose tiek akumuliatoriai, tiek patys varikliai nebuvo tokie pažengę kokie yra šiais laikais.

Net ir po kelerių metų, kiek sumažėjus akumuliatoriaus efektyvumui, tokio automobilio kuro sąnaudos praktiškai nepasikeistų, todėl ir šiuo aspektu vairuotojams nerimauti nėra prasmės.

Pasak gamintojų atstovų – jų pasitikėjimą savo automobiliais iliustruoja ir suteikiama ilgametė garantija hibridų baterijoms. Esą savininkai gali būti ramūs, jog baterijos puikiai dirbs net ir atšiauresnėmis sąlygomis ir bent kelerius metus, be jokių priekaištų.

Kartu ir pačio automobilio sistemos stebi akumuliatoriaus darbą. Kuomet už lango – šalta žiema, jis žinos kada reikia panaudoti daugiau vidinio degimo variklio darbo skirtingoms sistemoms judinti, šildyti saloną ir t.t.

Hibridai vis dar turi mažas bagažines?

Nemažai žmonių pirkę pirmuosius hibridus dažnai reikšdavo priekaištus, jog vietos bagažinėje yra ženkliai mažiau nei tradiciniuose automobiliuose. Tiesa, šiais laikais ši problema jau yra praktiškai išspręsta.

Baterijos kurias anksčiau montuodavo gale sumažėjo savo dydžiu, tačiau liko tokios pat efektyvios ir pakankamos automobiliui. Taigi šis mitas – taip pat senos žinios.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme hibridinius automobilius ir dažniausius apie juos mitus. Nors pirmosiose tokių automobilių variantuose buvo išties opių problemų, dabartiniais laikais šios problemos yra praktiškai išspręstos, todėl tikėti senais mitais tikrai neverta.