Automobilis su dujų įranga. Kaip teisingai eksploatuoti?
Dujinė įranga automobilyje turi aiškią paskirtį – būti pakaita dyzeliniui ir benzininiui kurui už kurį jos yra pigesnės beveik du kartus. Logika elementari – nors kuro sąnaudos įsirengus dujinę įrangą kažkiek padidės (iki 10 proc.) ilgainiui tai bus kur kas pigesnis variantas keliauti automobiliu kasdien.
Tačiau, ši įranga turi ne tik savo įrengimo specifikacijų, bet ir kažkiek skiriasi pats tokio automobilio eksploatavimas. Šiame straipsnyje – apie automobilio su dujine įranga eksploatavimą ir kitas tokios įrangos ypatybes.
Teisingas automobilio su dujine įranga eksploatavimas
Ekspertų nuomone, apie dujinės įrangos eksploatavimą vyrauja nemažai neteisingų nuomonių, dalinai dėl pačių savininkų sampratos bei dėl pačių montuotojų prasto paaiškinimo kaip naudotis tokiu automobiliu.
Pirmasis dalykas kurį reikėtų žinoti yra tai tolesnis automobilio važinėjimas benzinu. Jei montuojantis personalas jums pasakys, jog įrengus dujas automobilyje jūs nebegalėsite važiuoti benzinu – tai yra visiška netiesa. [toc]
Jei automobilis benzinu nesikuria ar nevažiuoja, tuomet yra problema ar gedimas su pačia įranga, tačiau iš montuotojų jūs neturite išgirsti to, jog važiuoti benzinu nebegalėsite. Išgirdus tai, ko gero bus geriau kreiptis į kitus meistrus.
Toliau kalbant apie tokio automobilio eksploataciją, būtina žinoti, jog užkurti automobilį visuomet yra geriau naudojant tik benziną, o į dujinį rėžimą geriau yra persijungti tik tuomet kai variklis yra pasiekęs darbinę temperatūrą. Naujesnės dujinės sistemos apskritai neleidžia perjungti kuro į dujas jei automobilis tam nėra paruoštas.
Įjungus dujas per anksti atsiranda sulaukti atbulinio smūgio kuris galėtų sugadinti oro srauto matuoklę, jo padavimo šlangelę ar filtro dėžę. Kitas dalykas, galima sugadinti ir dujų reduktorius, taip dididant jo išankstinį susidevėjimą.
Kaip prižiūrėti automobilį su dujine įranga?
Galima sakyti, jog labai didelės priežiūros pačiai dujinei įrangai nereikia. Svarbiausi žingsniai būtų ją tinkamai sumontuoti, parinkti gerą komplektaciją ir pasistengti įsigyti naujesnės kartos dujinę įrangą.
Svarbiausia detalė yra kurią reikėtų atkreipti dėmesį – tai dujų reduktorius kuris gali susidevėti po kažkiek laiko. Tipiškai jį reikia keisti maždaug po kartą per du metus. Taip pat reikėtų laikas nuo laiko užmesti akį į dujų filtrą esantį priešais reduktorių
Jei eksploatuosite įrangą pagal reikalavimus reduktorius tarnaus net 3-4 metus.
Kokie dujinės įrangos gedimai pasitaiko dažniausiai?
Pagrindiniai tokios įrangos gedimai paprastai yra susiję su jos komponentu būkle ir naudojamų dujų kokybe. Paprastai tokie gedimai pasireiškia nestabiliomis apsukomis, gesimais laisvoje eigoje ar padidėjusios dujų sąnaudos.
Žemiau aprašome keletą paprastai identifikuojamų gedimų:
- Prasta trauka – dažniausiai to priežastis būna blogas oro ir dujų santykis variklyje. Sureguliavus šiuos lygius problema paprastai yra pašalinama. Jei duijnė įranga yra senesnės kartos, paprastai geriausia yra keisti dujų santykį pasikeitus klimatui bei keičiant oro filtrą automobilyje.
- Netolygios apsukos – čia vėl gi kaltas gali būti arba neteisingas dujų mišinys, taigi vėl reikės ją tinkamai sureguliuoti. Kitas dalykas, gali būti, jog pats montavimas buvo klaidingas ir dėl per didelio oro kiekio, sistemai sunku nustatyti kokios variklio apsukos turėtų būti.
- Per daug sąnaudų – to priežastis gali būti susidevėjęs dujų reduktorius ar tas pats dujų mišinys. Pakeitus reduktorių, kartu keičiami ir membranų bei gumelių komplektai.
Ką žinoti remontuojant dujinę įrangą?
Tokios įrangos remontas paprastai apsiriboja ties įrangos permontavimu ar jos perdarymu. Iš keičiamų dalykų svarbiausia yra atkreipti dėmesį į dujų įrangos filtrus ir reduktorių.
Dėmesio taip pat reikalaus magnetai kurie gali susidevėti po kurio laiko. Kartu remonto metu dažnai yra montuojama papildoma apsauga variklio dalims tokioms kaip oro filtro dežė, jo paėmimo sistema bei srauto matuoklės.
Pabaigai
Trumpai aptarėme dujines sistemas automobiliuose. Galima sakyti, jog svarbiausia yra pasirūpinti tinkamu jos montavimu ir pačios įrangos kokybe. Tokiu būdu pati eksploatacija bus kur kas paprastesnė.