Automobilinė kėdutė. Kaip išsirinkti? Keletas patarimų.

Nesvarbu koks naujas ar prabangus mūsų automobilis, vaikiška automobilinė kėdutė, yra neatsiejamas įrenginys automobilyje, užtikrinantis geriausią saugumą vaikui.

Tą mes visi puikiai žinome ir begalės praktikos ir testų atliktų visame pasaulyje.

Tam, kad žinoti, kokia automobilinė kėdutė geriausiai tiks jūsų atžalai, reikėtų atsižvelgti į keletą pagrindinių principų.

Šiame straipsnyje mes juos būtent ir aptarsime.

Renkantis skubėti nereikia

Pagal mūsų šalies eismo taisykles žinome, jog visi vaikai iki 135 cm ūgio privalo būti vežami specialioje, pagal ūgį ir svorį pritaikytoje atitinkamos grupės automobilinėje kėdutėje.

Tačiau jos pasirinkimas kartais nėra toks lengvas kaip kad gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Visų pirma nereikia pirkti pirmoje pasitaikiusoje parduotuvėje. Nuvykite į bent kelias konsultacijai, panaršykite parduotuvių asortimentą internete, pasitarkite su pažįstamais žmonėmis kurie galbūt tokią jau yra įsigiję.

Kitas dalykas – gerai pagalvokite apie kėdutės naudojimą. Jeigu ją nuolat išiminėsite iš galinės automobilio sėdynės, ko gero verta pagalvoti apie nedidelio svorio, lengvą kėdutės variantą.[toc]

Jeigu, pavyzdžiui, daug ir ilgai keliaujate su savo šeima automobiliu, reikėtų pagalvoti apie tokį kėdutės variantą kurioje vaikas galėtų patogiai sėdėti ir miegoti ilgą laiką.

Dar vienas svarbus dalykas, žinoma, yra tinkamos kėdės pagal vaiko ūgį ir svorį parinkimas. Saugiausiomis yra laikomos tos kėdutės, kurios yra užtvirtinamos automobilyje nugara į priekį. Jose reikėtų vaikus vežioti kuo ilgiau, ypač jei vaikas dar nesėdi.

Anot Vokietijos automobilininkų asociacijos, renkantis kėdutę reikėtų atsižvelgti ne tik į vaiko ūgį ir svorį, tačiau ir amžius, tuomet gali būti užtikrinamas didžiausias saugumas.

Taigi, automobilių kėdutės kategorijos atrodys taip:

  • 0 grupės kėdutės – iki 10 kg (iki 9 mėn.)
  • 0+ grupės kėdutės – iki 13kg (iki 15 mėn.)
  • I grupės kėdutės – 9-18 kg (nuo 9 mėn iki 3,5m.)
  • II grupės kėdutės – 15-25kg (3-7m.)
  • III grupės kėdutės – 22-36kg (6-12m.)

Kuomet vaiko galva aukštesnė nei kėdės nugara, o svoris viršija normą, tuomet jau metas keisti kėdutę į kitą.

Vaiko amžius ir svoris yra svarbiausi faktoriai

Kaip minėjome, vaiko svoris ir ūgis yra, ko gero, patys svarbiausi faktoriai pagal kuriuos reikia rinktis automobilinę kėdutę. Pagal tai, jos yra klasifikuojamos į 4 kategorijas.

Patiems mažiausiems vaikams ir naujagimiams taikomos 0 ir 0+ grupės kėdutės-nešynės.

0 grupės kėdutės yra pritaikytos vaikui iki 10 kg svorio ir maždaug 9 mėnesių amžiaus. Jos skirtos ant tvirtinimui ant galinės automobilio sėdynės.

0 + grupės kėdutės jau yra skirtos vaikams iki 13 kg svorio ir maždaug 15 mėnesių amžiaus. Jos taip pat yra skirtos montavimui ant galinės sėdynės ir prieš važiavimo kryptį. Planuojant ją montuoti priekyje, privalote išjungti oro pagalvę.

I grupės automobilinės kėdutės yra skirtos vaikams sveriantiems nuo 9 iki 18 kg. Paprastai jose sėdi jau savarankiškai sėdintys vaikai iki 3,5 metų amžiaus. Šios kategorijos kėdutėms galioja ir specialus saugos diržų prijungimo metodas.

Sekančiose pagal dydį kategorijos, tai yra II ir III kategorijas leidžiama vežioti vaikus nuo 15 iki 36 kg. Paprastai jos yra pritaikytos neaukštesniems nei 150 cm ūgio vaikams.

Jei jum susisuko galva nuo kategorijų, svorių ir ūgių, tam yra labai paprastas sprendimas – jungtinės kategorijos kėdutės. Labai dažnai gamintojai savo produktus ruošia su pritaikymu bent kelioms kategorijoms.

Pavyzdžiui, 0+ – I arba I-II-III ir t.t. Tokias jau galima naudoti ilgesnį laikotarpį, kol vaikas auga.

Kaip atpažinti saugią kėdutę?

Savaime aišku, jog pagrindinė kėdutės ypatybė yra jos saugumo lygis. Kiekvienas jos gamintojas su savo produktais privalo atlikti Europos Sąjungos numatytus bandymus, kitu atveju, tokie produktai negalės patekti į prekybą.

Jei atkreiptume dėmesį, ant kėdutės ant šono ar nugarėlės visuomet rasime oranžinės spalvos žymą kuri iliustruoja, jog minimalūs reikalavimai numatyti gamintojams yra sėkmingai praeiti. Tiesa, jų kartais gali ir neužtekti.

ES reikalavimai numato tik bendrą saugumo testą. Norint numatyti visapusį kėdutės saugumo lygmenį yra privalomi išsamūs, nepriklausomi testai.

Tokius testus tinkamiausiai atlieka, jau straipsnyje paminėta Vokietijos automobilininkų sąjungą, kurios testų metu yra vertinami tokie faktoriai kaip patogumas, patikimumas, užfiksavimo paprastumas, priekiniai ir šoniniai smūgiai.

Būtent pagal tai ir galima objektyviai įvertinti saugią kėdutę. Taigi, renkantis parduotuvėje būtinai ieškokite ADAC reitingo lipduko.

Pabaigai

Straipsnyje bendrai aptarėme automobilines kėdutes. Iš tiesų galima sakyti, jog renkantis kėdutę nereikėtų skubėti, o verčiau gerai peržiūrėti skirtingų parduotuvių katalogus ir tai ką jie gali pasiūlyti.

Žinoma, reikia atsižvelgti ir saugumo vertinimus, kokybę bei apskritai, kategoriją kurios kėdutės jum reikia.