Virtualus alkotesteris. Žaidimas ar atsargos priemonė?

Išgėriau kelis alaus, įdomu kiek dabar įpūsčiau? Ko gero su tokiu susidūrė nė vienas vairuotojas galvojantis apie vėlesnę kelionę automobiliu. Štai dabar atsirado naujiena kuri turėtų padėti išspręsti su tokia dilema susiduriantiems žmonės.

Išmanioji aplikacija „Borjomi alcometer“ – tai tarsi virtualus alkotesteris, leidžiantis nustatyti žmogui kokia alkoholio koncentracija yra jo organizme.Tiesa, ekspertai tokia inovacijas vertina atsargia ir skatina vairuotojus rezultatais nepasitikėti rodmenimis aklai.

Programėlė savo veikimą pademonstravo „Top Gear“ eksperimente

Mobili aplikacija veikia taip – vartotojas turi suvesti savo ūgį, svorį, lytį ir žinoma, suvartoto alkoholio kiekį. Pagal surinktus duomenis, programėlė apskaičiuoja apytikslią alkoholio koncentraciją kraujyje ir parodo už kiek laiko organizme jo kiekis neviršys normos.

Programėlės legitimiškumas buvo patikrinti automobilių žurnalo „Top Gear“ atliktame eksperimente, kurio principas buvo palyginti programėlės ir tikro policininkų naudojamo alkotesterio rodmenis.

Iš viso eksperimente dalyvavo trys žmonės:

  • Pirmasis – išgėrė litrą alaus
    Antrasis – 0,3 litro vyno
    Trečiasis – 0,2 litro viskio.

Anot programėlės, pirmasis dalyvis prie vairo būtų galėjęs sėsti praėjus 3 valandoms, antrasis – 3 val. 50 min., na o paskutinysis tik po 5 val. 20min. Tuomet, visi dalyviai papūtė į tikrą alkotesterį.

Po eksperimento paaiškėjo, jog programėlė rodė didesnius rodmenis nei alkotesteris. Kuomet ji rodydavo, jog alkoholio kiekis yra mažesnis nei 0,4 promilės, alkotesteris apskritai rodydavo nulius.

Net patys kūrėjai pripažino, jog vairuotojams yra rodomi kiek didesnis nei tikrieji skaičiai, tam, kad žmonės kuo ilgiau nesėstų prie vairo vartoję alkoholio. Realiai alkoholio koncentracijai taip pat darys įtakos vartotojas maistas, nuovargis, skysčiai ir t.t.

Skatina vertinti atsargiai

Pasak ekspertų, aklai programėle pasitikėti negalima, kadangi ji niekaip negalės pakeisti realaus alkotesterio.

Alkotesteris žmogaus organizme esantį alkoholio kiekį vertina tiesiogiai, pagal esantį plaučiuose, atneštą arteriniu krauju. Tuo tarpu programėlės tokius rodmenis sudarinėja pasiremdamos vidutiniu alkoholio stiprumu bei kitais bendrais faktoriais.

Esą tai ką matome telefone, yra tik teoriniai duomenys kurie negali atspindėti realios situacijos, kadangi į alkoholio nustatymą įeina žymiai daugiau faktorių. Programėlės tikslumas labai priklauso nuo pačio vartotojo įvestų duomenų – galime netiksliai nurodyti vartotą alkoholio kiekį, kai ką pamiršti ar kai ko neįvertinti.

Pačios aplikacijos yra geras būdas bendram nusistatymui – koks alkoholio kiekis, kaip paveiks žmogaus organizmą. Kaip pavyzdys, tai gali būti puikus būdas panaikinti mitą, jog po kelių alaus bokalų galima drąsiais sėsti prie vairo.

Kartu jos pagalba galima protingiau susiplanuoti vakarą pagal tai kiek alkoholio išgersime ir numatyti, kada maždaug jau bus galima sėsti prie vairo.

Geriausią šią programėlę esą vartoti prieš ar pobūvio metu, kuomet programėlė gali būti puikia pagalbininke reguliuojant kiek gersite.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme naują inovaciją vairuotojams – virtualias alkotesterio programėles. Iš tikrųjų galima sakyti, jog tokia priemonė gali būti puikus papildomas variantas norint įvertinti koks maždaug yra alkoholio kiekis organizme.

Tiesa, kaip teigia ekspertai, aklai pasikliauti programėlėje rodomais duomenimis nevertė, esą jos atsižvelgia tik į bendrus duomenis ir vidutiniškai išvestas normas, kurios nevisąlaik gali atspindėti realią situaciją. Taip pat, pats vairuotojas gali klysti juos suvedant, todėl geriausiai alkoholio kiekį vis dėl to nustatys realus alkotesteris.