Patarimai saugiam vairavimui: 10 taisyklių, kurių neturėtumėte pamiršti

Automobilis daugeliui šiuolaikinių žmonių yra būtinybė – priemonė, kurios jie jokiu būdu nenorėtų ir negalėtų atsisakyti. Nuosava transporto priemonė vairuotojams suteikia gerokai daugiau komforto ir padeda keliauti greičiau bei sklandžiau.

Tačiau nei vienas iš mūsų neturėtų pamiršti, kad sėdimas už vairo yra bene pats pavojingiausias sprendimas, kurį priimamame savo kasdieniame gyvenime. Autoįvykių statistika kiekvienoje šalyje skiriasi, tačiau nepaisant to, kurią šalį vertintume, visuomet galime matyti pakankamai didelius skaičius.

O tai reiškia, kad kelyje įvykstančios avarijos yra didelė ir dažna problema.

Nors mes negalime kontroliuoti kitų eisme dalyvaujančių vairuotojų priimamų sprendimų ir atliekamų veiksmų, tačiau turime galimybę ir pareigą elgtis atsakingai ir saugiai eksploatuodami savo transporto priemonę. Todėl vadovaudamiesi saugaus vairavimo taisyklėmis mes galime sumažinti nesaugios kelionės riziką.

Automobilių supirkimo paslaugų specialistai Automobiliukas.lt siūlo susipažinti su 10 svarbių taisyklių, kurios mažina autoįvykių riziką ir saugo mus nuo nelaimingų nutikimų dalyvaujant eisme.

1) Susikoncentruokite į vairavimą

Niekuomet neleiskite, kad telefonas, radijas, oro kondicionierius, galinėje automobilio sėdynėje sėdintys vaikai ar įsismarkaujanti diskusija su keleiviu atitrauktų jus nuo pagrindinės jūsų užduoties – vairavimo. Visuomet būkite budrūs ir susikoncentravę į eismą, kuriame dalyvaujate. Statistika rodo, kad jaunesni nei 20 m. vairuotojai kur kas dažniau vairuoja išsiblaškę, todėl tai gerokai padidina autoįvykių riziką.

2) Iš kitų vairuotojų tikėkitės blogiausio

Dalyvaujant eisme nepasitikėkite niekuo, išskyrus save. Šio patarimo turėtų laikytis kiekvienas vairuotojas. Eksploatuodami automobilį mes esame atsakingi už savo, keleivių ir kitų eismo dalyvių saugumą. Mes patys kontroliuojame savo transporto priemonę, todėl turime suprasti, kad kiekvienas mūsų veiksmas turi atoveiksmį.

Tačiau niekuomet negalime pasitikėti kitais vairuotojais. Mes nežinome, kokius sprendimus jie gali priimti, todėl visuomet pravartu iš jų tikėtis blogiausio ir dalyvaujant eisme imtis visų saugumo priemonių. Atminkite, kad kelyje atsargumo niekuomet nebūna per daug.

3) Sulėtinkite

Didelė dalis autoįvykių yra įtakoti leistino greičio viršijimo. Kuo didesniu greičiu važiuoja automobilis, tuo daugiau laiko prireikia jam sustabdyti. Be to, tai pablogina ir galimų autoįvykių padarinius. Todėl visuomet vairuokite neviršydami leistino greičio. Tai sumažins autoįvykių riziką, kuro sąnaudas ir netgi gali sutaupyti jums daugiau laiko bei nervų.

4) Išnaudokite saugumui skirtas priemones

Jei norite kelyje jaustis saugiau, ieškokite tokio automobilio, kuris pasižymi labai aukštu saugumo balu. Tokioje transporto priemonėje taip pat bus įmontuota daug oro pagalvių. Jei turite mažamečių vaikų, būtinai investuokite į kokybišką ir patvarią automobilinę kėdutę, atitinkančią visus aukščiausius šiuolaikinius saugumo standartus.

Niekuomet nepamirškite, kad saugos diržą privalo užsisegti ne tik priekinėse automobilio sėdynėse sėdintys žmonės, tačiau ir gale sėdintys keleiviai.

5) VISUOMET užsisekite saugos diržus

Daugybė autoįvykiuose nukentėjusių žmonių būtų galėję to išvengti (arba sumažinti fizinių traumų sunkumo lygį), jei būtų užsisegę saugos diržus. Nustatyta, kad saugos diržai autoįvykio metu traumų riziką sumažina net 50 proc. Pažvelgus į statistinius autoįvykių duomenis matyti, kiek daug žmonių gyvybių kasmet yra išgelbstima saugos diržų dėka.

Užsienio šalių statistika rodo, kad rečiausiai saugos diržus yra linkę užsisegti paaugliai, kaimo vietovėse ar užmiestyje važinėjantys vairuotojai, nuo alkoholio ir psichotropinių medžiagų apsvaigę vairuotojai ir vilkikų vairuotojai.

6) Jei dvejojate, suteikite pirmenybę

Eksploatuojant transporto priemonę kelyje nutinka pačių įvairiausių situacijų. Neretai pasitaiko atvejų, kuomet turėdami pirmenybę konkrečiam manevrui – imame dvejoti ar turėtume važiuoti pirmi. Taip įprastai nutinka dėl nežinojimo, kaip pasielgs kiti vairuotojai (arba dėl patirties trūkumo).

Jei jūs susiduriate su tokia situacija ir sudvejojate – geriau suteikite pirmenybę kitam vairuotojui, tokiu būdu sumažindami autoįvykio riziką. Tą patį patarimą galite pritaikyti ir tuomet, kai dalyvaudami eisme nesutariate, kuriam iš jūsų yra pirmenybė. Nieko baisaus nenutiks, jei nusileisite ir prarasite kelias papildomas minutes.

7) Nevažiuokite per mirksinčią žalią, geltoną ir raudoną šviesas

Pastebima, kad nemaža dalis vairuotojų tokius veiksmus vertina teigiamai ir nevengia paskutinę akimirką padidinus greitį važiuoti per mirksinčią žalią, geltoną ar netgi raudoną šviesą.

Tačiau būtina suprasti, kad tokie neatsakingi sprendimai kelia didelį pavojų ne tik pačiam vairuotojui ir jo vežamiems keleiviams, tačiau ir kitiems eismo dalyviams – tiek transporto priemonėms, tiek ir pėstiesiems, laukiantiems prie perėjos. Šiuo atveju reikėtų vadovautis visiems gerai žinomu posakiu – „neskubėk ir būsi pirmas“.

8) Visuomet naudokite posūkio signalus

Posūkio signalai automobiliuose yra privalomi nebe priežasties – jie turi labai aiškią ir svarbią paskirtį. Posūkio signalų pagalba kitus eismo dalyvius informuojame, kokia kryptimi ruošiamės judėti, tokiu būdu padėdami kitiems vairuotojams priimti atitinkamus sprendimus. Todėl eksploatuodami savo transporto priemonę, niekuomet nepamirškite posūkio signalų. Tokiu būdu sumažinsite autoįvykių riziką ir nenusižengsite kelių eismo taisyklėms.

9) Neimkite į galvą

Pyktis, kuris aplanko vairuotojus kelyje, nėra tik iš piršto laužtas mitas. Tai gali sukelti labai pavojingas situacijas, pasibaigiančias ne tik autoįvykiais, tačiau ir fizinėmis traumomis, kurias vieni kitiems sukelia patys vairuotojai (ne jų automobiliai). Niekuomet negalite žinoti, kaip kelyje gali pasibaigti viena ar kita situacija.

Negalime numatyti, kokių blogų ketinimų turi kiti vairuotojai ir kokia yra jų psichologinė būsena. Jei eksploatuodami savo automobilį jūs susiduriate su kito vairuotojo pykčio protrūkiu, neimkite to į galvą ir nepriimkite asmeniškai. Tokioje situacijoje kitam vairuotojui neatsakykite tuo pačiu.

10) Laikykitės saugaus atstumo

Kiekvienas vairuotojas turėtų elgtis atsakingai ir eksploatuodamas savo automobilį laikytis saugaus atstumo. Nors dabartinėse kelių eismo taisyklėse nebėra nurodyta konkretaus atstumo, kurio turėtų laikytis vairuotojai, tačiau specialistai visuomet pateikia rekomendacijas, kuriomis turėtų vadovautis vairuotojai.

Važiuojant apytiksliai 60 km/val. greičiu geromis oro sąlygomis tarp dviejų transporto priemonių turėtų būti 2 sekundžių atstumas. Jei oro sąlygos yra prastos (pvz., lyja, pučia smarkus vėjas, kelio danga yra drėgna, kelias yra apledėjęs, pusto ar kt.), atstumas turėtų būti kur kas didesnis.

Nemenka dalis autoįvykių įvyksta dėl vairuotojų, kurie nesilaiko saugaus atstumo, todėl niekuomet nepamirškite, kokią įtaką tai gali turėti tiek jums, tiek ir kitiems eismo dalyviams. Be to, jei dalyvaudami intensyviame eisme jūs laikysitės saugaus atstumo, prireikus visuomet turėsite galimybę saugiai persirikiuoti.

Suprantama, kad patarimų saugiam vairavimui galima pateikti ir gerokai daugiau, tačiau visų svarbiausia, kad kiekvienas vairuotojas elgtųsi atsakingai ir galvotų ne tik apie save, tačiau ir apie kitus eismo dalyvius. Transporto priemonių skaičius mūsų šalies keliuose su kiekvienais metais tik didėja, o tai reiškia, kad kasmet atsiranda vis daugiau naujų vairuotojų, kurie neturi pakankamai praktinės patirties.

Dėl visų šių priežasčių vairuotojai privalo išlikti budrūs ir supratingi. Jei kiekvienas vairuotojas supras galimas savo veiksmų pasekmes ir vairuojant nepriims savanaudiškų sprendimų, keliuose neabejotinai bus kur kas saugiau. Todėl tiek dar tik besimokantys ar pradedantieji, tiek ir patyrę vairuotojai visuomet turėtų vadovautis tomis pačiomis saugaus vairavimo ir kelių eismo taisyklėmis.