Kaip teisingai pildyti pirkimo-pardavimo sutartį ir kiti patarimai perkant automobilį
Automobilio pirkimo-pardavimo sutartis – vienas svarbiausių dokumentų perkant automobilį.
Galima sakyti, jog iš esmės tai yra įrodymas, jog jūs sudarėte legalią sutartį su pardavėju ir automobilio savininkystė tada taps jūsų.
Nors dokumento esmė – itin paprasta, žmonėms dažnai kyla klausimų į ką reikėtų labiausiai atkreipti dėmesį jį pildant ir kaip neapsigauti kuomet perkame naują automobilį sau.
Šiame straipsnyje pakalbėsime būtent apie tai – sutarties pildymą ir kartu pateiksime keletą patarimų kaip reikėtų nusipirkti automobilį saugiai.
Kaip neapsigauti perkant automobilį?
Didžiausias jūsų draugas pirmuosiuose automobilio įsigijimo žingsniuose yra informacija. Tik tinkamai viską išsiaiškinę galėsite ramiai įsigyti automobilį.
Į ką čia reikėtų atkreipti dėmesį:
- Regitros duomenų bazė – jei perkate automobilį, tuomet reikėtų patikrinti viešąją Regitros duomenų bazę. Čia pamatysite ar automobiliui yra taikomi apribojimai, ar jis nėra įkeistas, areštuotas, ar gali dalyvauti eisme ir t.t.
- Policijos duomenų bazė – šioje policijos prižiūrimoje sistemoje galima rasti informacijos ar automobilis šiuo metu nėra ieškomas policijos. Tai tiksliausias būdas sužinoti ar automobilis nėra vogtas. [toc]
- Užsienio registrai – šis dalykas yra aktualus tiems, kas planuoja pirkti automobilį iš užsienio. Regitra savo internetinėje svetainėje turi užsienio valstybių registrų sąrašą kuriais galima pasinaudoti ieškant informacijos apie automobilį iš užsienio, panašiu principu.
- Išsisaugokite skelbimą – automobilio skelbimas – tai informacija viešajame kanale. Gerai išstudijuokite jį, ar nesimato akivaizdžių automobilio minusų ar jie nėra tiesiog aprašyti. Jei kils nesutarimų, turėsite įrodymą, jog pardavėjas nuo jūsų bando slėpti informaciją.
- Pinigų perdavimo fiksavimas – pasirašomoje sutartyje būtinai įtraukite punktą apie tai kokiu būdu bus perduodami pinigai. Jei mokama dalimis, tai reikėtų užtvirtinti abiejų šalių parašais kiekvieną kart įvykstant transakcijai.
- Automobilio kaina – čia kalba eina apie rinkos kainą. Jei automobilis jus dominančiame skelbime yra akivaizdžiai pigesnis nei rinkos kaina, gali būti, jog jis turi minusų, todėl būkite budrūs.
Teisingas pirkimo-pardavimo sutarties pildymas
Kaip jau minėjome, pirkimo-pardavimo sutartis kuomet perkame automobilį yra pats svarbiausias dokumentas kuris gina jūsų interesus ir įrodo, jog jūs įvykdėte legalią transakciją kurioje dalyvavo abi šalys.
Šiuo klausimu reikėtų atkreipti dėmesį į:
- Pardavėjo vengimas pasirašyti sutartį – jei automobilį parduodantis asmuo vengia pasirašinėti arba bando jums užvesti kalbas apie tai, jog pasirašinėti jos nėra būtina, tai yra labai blogas ženklas. Kadangi tai yra svarbiausias transakcijos dokumentas, jokiu būdu nesileiskite kalbas jo nepasirašyti, gali būti, kad pardavėjas užsiima neskaidria veikla.
- Įsitikinkite, jog automobilį perkate iš savininko – atrado paprastas dalykas, tačiau būtinai pareikalaukite iš pardavėjo įrodymo, jog jis yra transporto priemonės savininkas ar yra įgaliotas jo atstovas.
- Automobilio trūkumai – čia reikėtų įsitikinti, jog sutartyje yra pabrėžiami ir įrašomi visi automobilio trūkumai susiję su važiuokle, varikliu, kėbulu ir bet kokiomis kitomis smulkmenomis. Jei vėliau atsiras nepabrėžtų bėdų, galima tikėtis kompensacijos.
- Sutarties turinys – čia paprasčiausiai reikėtų peržvelgti ar visi pateikti duomenys sutartyje yra validūs, ar tai būtų kaina, defektai, rida ir kiti dalykai.
Ką būtina padaryti įsigyjant automobilį?
Jei su pardavėju pavyksta susitarti ir nusprendžiate įsigyti automobilį, tuomet reikės atlikti dar keletą žingsnių, prieš pradedant dalyvavimą eisme su savo nauju automobiliu.
Čia svarbiausia:
- Sudaryti galiojančią pirkimo-pardavimo sutartį – užpildžius duomenis ir įvykus pinigų transakcijai, jūs įgysite dokumentą apie legalų automobilio įsigijimą.
- Nuvykti į TA stotį – joje bus bus įvertinta jūsų automobilio techninė būklė ir tinkamumas dalyvauti eisme.
- Automobilio draudimas – kitas žingsnis yra įsigyti automobilio draudimą, kuris yra privalomas kiekvienai transporto priemonei.
- Perregistravimas – galiausiai reikia perregistruoti automobilį savo vardu Regitroje. Po šio žingsnio, jūs jau galėsite dalyvauti eisme su savo nauju automobiliu.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme pirkimo-pardavimo sutartį ir pateikėme keletą patarimų prieš įsigyjant automobilį. Tai – svarbiausias dokumentas perkant automobilį, todėl įsigyjant naują transporto priemonę būtina išlikti budriam, kadangi apgavikų pasitaiko pakankamai dažnai.
Kaip tik planuoju pirkti automobilį, o visiškai apie juos nenusimanau ir neturiu, ko paprašyti pagalbos. Visgi apsišauti vistiek nesinori tai planuoju kreiptis į https://www.vertintojas.lt/musu-paslaugos/kilnojamo-turto-vertinimas/transporto-priemoniu-vertinimas, kad padėtų įvertinti automobilio būklę. Draugai rinkosi būtent šiuos vertintojus, tai sakė, tikrai verta.