Turbokompresorius ir mechaninis kompresorius – kas tai, kaip veikia ir kas geriau?

Jei bent kiek domitės automobiliais, ko gero turite bent bendrą nutuokimą kokią funkciją oro kompresorius atlieka jūsų automobilyje.

Tariant labai paprastai, jis suteikia automobiliui daugiau galios veikdamas sąveikoje su varikliu.

Yra dvi pagrindinės kompresorių rūšys naudojamos šiuolaikiniuose automobiliuose, tai – turbokompresorius ir mechaninis kompresorius.

Šiame straipsnyje aptarsime abiejų šių sistemų veikimą, privalumus, trūkumus ir aptarsime kuri iš jų yra geresnė.

Visa tai aptariame žemiau. Kartu pateiksime ir keletą vaizdo įrašų su pavyzdžiais iliustruojančiais šių prietaisų veikimą.

Nori užturbinti vairavimo įgudžius? Vairavimo mokyklos Kaune →

Kas yra turbokompresorius?

Turbokompresorius (ang. Turbocharger) arba liaudiškai turbina – tai įtaisas montuojamas prie automobilio variklio su tikslu padidinti jo galią. [toc]

Jo veikimo principas yra labai paprastas – sugaudyti iš automobilio variklio išeinančias išmetamąsias dujas ir panaudoti jas didesniam oro srautui perduoti į variklį.

Sugautos dujos suka turbokompresoriuje esantį žiedą, ir tokiu būdu atiduoda varikliui daugiau suspausto oro. Daugiau oro variklyje – didesnis degimas ir didesnė variklio galia.

Plačiau apie turbokompresoriaus veikimą galite žiūrėti vaizdo įraše (anglų k.).

Turbokompresoriaus privalumai ir trūkumai

Privalumai:

  • Daugiau arklio galių – variklis su turbina turės daugiau arklio galių.
  • Daugiau galios iš mažesnio variklio – turbokompresoriai padeda “išspausti” daugiau galios iš palyginti nedidelio litražo variklio.
  • Geresnė kuro ekonomija – mažesnio litražo varikliai darbui naudoja mažiau kuro, todėl turint turbokompresorių mažesniame variklyje kur kas labiau apsimokės nei pirkti automobilį su didesniu varikliu.
  • Didesnis variklio efektyvumas – turbokompresoriai naudoja išmetamųjų dujų galią kuri įprastuose varikliuose yra prarandama, todėl tai daro variklį efektyvesnį.

Trūkumai:

  • Turbo lagas – turbokompresoriuose, ypač senesnės gamybos ir didesnio tūrio, galia neateina iškart nuspaudus greičio paminą.
  • Veikimo slenkstis – nemažai tradicinių turbokompresorių turi tik tam tikrą variklio apsukų diapazoną kuriame išmetamosios dujos gali suteikti papildomos galios. Mechaniniuose kompresoriuose šis diapazonas yra žymiai didesnis.
  • Galios pliūpsnis – kai kurio principo turbokompresoriuose, pasiekus suveikimo slenkstį, galia ateina staigiai ir greitai. Tai gali neigiamai paveikti ratų kabinimą su danga ir padaryti automobilį kiek nestabilų.
  • Sunaudoja daugiau tepalų – turbokompresoriai dažnai kaista, todėl ims iš variklio daugiau tepalo.

Kas yra mechaninis kompresorius?

Mechaninis kompresorius (ang. Supercharger) – tai kito principo įtaisas taisomas prie automobilio variklio, taip pat skirtas variklio galiai didinti.

Iš esmės čia galioja labai panašus veikimo principas, t.y. perduoti daugiau oro į variklį, tačiau vietoje išmetamųjų dujų įtaisas panaudoja pačiame variklyje esančią galią prie kurio jis yra prijungiamas mechaniškai, diržine pavara.

Tam, kad sugebėtų suspausti orą, mechaninio kompresoriaus sukimo momentas turi būti labai greitas, dažnai net kelis kartus staigesnis nei paties variklio. Neretai tokio tipo kompresorius gali suktis ir 50 ar 65 tūkstančių kartų per minutę.

Plačiau apie mechaninio kompresoriaus veikimą galite žiūrėti vaizdo įraše (anglų k.).

Mechaninio kompresoriaus privalumai ir trūkumai

Privalumai:

  • Daugiau arklio galių – mechaninis kompresorius bus greitas ir paprastas sprendimas padidinti variklio galią.
  • Jokių “duobių” – priešingai nei turbokompresoriuose, čia jokių vėlavimų nebus ir galia ateis iš karto, kadangi prietaisas yra mechaniškai sujungas su varikliu.
  • Galia esant mažiau apsukų – variklis su mechaniniu kompresoriumi bus galingesnis esant mažesnėms apsukoms, priešingai nei turbokompresoriuose.
  • Sąlyginai nebrangus – mechaninis kompresorius yra pakankamai nebrangus būdas padidinti variklio galią.

Trūkumai:

  • Mažesnis efektyvumas – mechaniniai kompresoriai yra ženkliai mažiau efektyvūs nei turbokompresoriai, kadangi jis atima galio iš variklio, tam, kad ją vėl suteiktų.
  • Patikimumas – kaip ir kitose papildomo oro sistemose (įskaitant ir turbokompresorius), variklio viduje susidarys daugiau spaudimo ir susidarys didesnės temperatūros, kas paveiks bendrą variklio tarnavimo laiką. Dėl šios priežasties mechaninius kompresorius kur kas labiau apsimoka turėti pagamintus gamykliškai, kur variklis galės atlaikyti didesnį spaudimą ir temperatūra, nei dėti kompresorių atskirai į be jo pagamintą variklį.

Kuris iš kompresorių yra geresnis?

Iš esmės galima sakyti, jog tiek vienas, tiek kitas kompresoriaus variantas turi tiek savų pliusų, tiek minusų.

Automobilių su turbinomis savininkai ko gero galėtų pasakyti, jog turbokompresoriaus veikimas – kantrybės reikalaujantis dalykas. Tam, kad jis tinkamai suveiktų visuomet reikia šiek tiek laiko ir papildomo galios pliūpsnio jūs iškart negausite. Iki kompresoriaus suveikimo jūs važiuosite tiesiog paprastu varikliu.

Toks prietaiso uždelsimas dar kitaip yra vadinamas “turboduobe” (ang. Turbo lag). Dėl šios priežasties turbokompresoriai kurį laiką turėjo vėlavimo minusą. Tačiau, žinoma, modernios turbininės sistemos yra kur kas efektyvesnės.

Kalbant apie mechaninį kompresorių, tokio dalyko kaip vėlavimas nėra ir vairuotojai savo varikliuose iškart pajaučia papildomą galios kiekį. Tiesa ir šis prietaisas nėra tobulas. Pagrindinis jo minusas paprastai tariant yra pats automobilio variklis.

Prieš suteikiant papildomą galios pliūpsnį, mechaninis kompresorius kažkiek galios iš pačio variklio atima. Skaičiuojama, jog mechaninis kompresorius gali “atimti” net iki 20 procentų variklio galių, tačiau turint omenyje, jog jis grįžtamai padidins arklio galias net iki 46 procentų, šis apsikeitimas vistiek įšeina į naudą ir variklis turės daugiau galios.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme turbokompresorius ir mechaninius kompresorius. Šių prietaisų paskirtis yra vienoda – padidinti iš variklio išgaunamą galią. Atsižvelgus į pliusus ir minusus, yra akivaizdu, jog tiek vienas, tiek kitas turi savųjų.

Jei planuojate įsigyti naują automobilį su kuriais nors iš šių prietaisų, pagalvokite kas jums reikalingiau ir pasikonsultuokite su tai gerai išmanančiais ekspertais.