Kodėl svarbu prižiūrėti automobilio pavarų dėžę?

Tepalų keitimas – įprasta procedūra apie kurią žino kiekvienas vairuotojas.

Puikiai suvokiame, jog pravažiavus tam tikrą kilometrų skaičių, būtina pakeisti variklio alyvą į naują, tam, kad variklio detalės nediltų ir visuomet veiktų pilnu savo pajėgumu.

Kiek mažiau žinomas dalykas vairuotojams yra tai, jog panašaus principo priežiūrą reikia atlikinėti ir pavarų dėžėms. Ypatingą dėmesį šiam aspektui turėtų skirti tie kas vairuoja automobilį su automatine pavarų dėže.

Šiame straipsnyje – plačiau apie tai kaip prižiūrėti savo automobilio pavarų dėžę reguliariai keičiant jos alyvą.

Automatinės pavarų dėžės reikalauja ypatingo dėmesio

Visai kaip ir variklyje, tepalų keitimas kas tam tikrą laiką ar pravažiuotų kilometrų skaičių yra privalomas ir automobilio pavarų dėžėje. Jei ją apleisime, pradės dilti svarbiausios transmisijos dalys, ko pasekoje, jos darbas taps mažiau sklandus ir grės daug atsieisiantis remontas.

Kalbant apie tai kokį tepalą reikia piltį pavarų dėžę, labai dažnai yra pilami kitokio klampumo ir koncentracijos tepalai nei įprastai į variklį, tiesa, tokia taisyklė negalioja visiems automobiliams. [toc]

Kartais tinka ir tokie pat tepalai kaip į variklį, tačiau tai labai priklausys nuo pačio automobilio.Saugiausias variantas kurio turėtų laikytis kiekvienas automobilio savininkas – į pavarų dėžę pilti tokius tepalus kuriuos nurodo gamintojas.

Jei vairuojate automobilį su automatine pavarų dėže, tuomet jos tepalo lygį turėtumėte stebėti itin atidžiai, kadangi net ir menkiausias jo trūkumas gali sukelti labai rimtų transmisijos gedimų. Apsileidus, nenustebkite, kai dežė pradės jūsų „nebeklausyti“.

Kada reikia keisti automatinės pavarų dėžės tepalus?

Automatinės pavarų dežės tepalų keitimas priklauso nuo dviejų faktorių: pravažiuotų kilometrų skaičiaus ir transmisijos tipo.

Skirtingiems dėžių tipams galioja tokie principai:

  • Automatinė pavarų dežė su laipnišku perjungimu (pvz. Tiptronic, DSG.) – rekomenduojama tepalus keisti kas 50 000 – 80 000 km.
  • Automatinė pavarų dežė su variatoriniu junginėjimu (pvz. Multitronic.) – rekomenduojama tepalus keisti kas 30 000 – 50 000 km.

Kuomet ruošiatės keisti transmisijos alyvą, svarbiausia yra laikytis specifikacijų kurias yra nurodęs pats automobilio gamintojas. Geriau neeksperimentuokite, o pilkite tik tą alyvą kuri yra nurodyta.

Nepamirškite bekeičiant alyvos pasikeisti ir jos filtrą.

Ko reikalauja mechaninės pavarų dėžės?

Kalbant apie mechanines pavarų dėžes, jos yra kur kas mažiau imlios nei automatinės, todėl jos priežiūra bus paprastesnė, o ir alyva čia bus keičiama retai. Paprastai ji yra keičiama tik tuo metu, kai yra remontuojama transmisija, ar pasunkėja pačių pavarų jungtis.

Be to, čia ji yra keičiama kiek kitaip nei automatinėje pažiūroje. Ji nėra tiesiog papildoma nauju produktu, o pilnai išvaroma iš sistemos ir tik tuomet užpildoma nauja alyva.

Čia nerasime ir pavarų dežės tepalų filtro, tačiau nepaisant to, mechaninės dėžės yra vistiek mažiau „valgančios“ nei automatinės. Vėl gi, čia taip reikėtų laikytis gamintojų rekomendacijų renkantis kokią alyvą pilti.

Apsileisti negalima bet kokiu atveju

Nors tepalų lygio pavarų dežėje nereikia tikrinti taip dažnai, kaip variklio alyvos, būtina atsiminti, jog skirtinguose automobiliuose galios skirtingi intervalai kada tai reikės atlikti.

Kadangi ne visi automobiliai turės alyvos lygio pavarų dežėje matuoklį, patartina patikrinimus atlikti specializuotame automobilių servise, kur dirbantis personalas turės tam skirtą įrangą.

Dažniausiai pats automobilio gamintojas bus nurodęs rekomendaciją kas kiek pravažiuotų kilometrų reikėtų pasikeisti transmisijos alyvą. Pasitaiko atvejų, kuomet gamintojas teigia, jog pavarų dežės priežiūra, apskritai yra nereikalinga, tačiau net ir tokiu atveju geriau apsidrausti ir laikytis 250 000 km alyvos ir jos filtrų keitimo taisyklės.

Na, o jei jokios informacijos informacijos iš gamintojo nerandate, tuomet vienintelė išeitis yra orientuotis pagal pačios alyvos būklę. Jeigu matote, jog ji jau patamsėjusi, jaučiate degėsių kvapą nuo variklio, tai gali būti požymiai, jog alyvą metas keisti.

Kai kurie automobilių modeliai turi pavarų dėžei skirtą specialią įspėjamąją lemputę, kuri užsidega kuomet pavarų dėžėje atsiranda kokia nors problema. Tai irgi gali puiki orientacinė priemonė kada metas keisti alyvą.

Kokia bus apsileidimo rizika? Pamatysite, jog kur kas sunkiau yra įjungti pavarą, jausis transmisijos trūkčiojimai. Gali būti net ir taip, jog pavaros bus apskritai neįmanoma įjungti, tuomet automobilį reikės vilkti į autoservisą.

Geriausią sprendimą suras specialistai

Standartinė tepalų keitimo procedūra keičiant juos pavarų dežėje, bus sunkiai pritaikoma. Skaičiuojama, jog jos metu išbėga tik apie 30-50 procentų senųjų, susidėvėjusių tepalų.

Akivaizdu, jog tokiu būdu sunkiai užtikrinsime gerą automatinės pavarų dėžės darbą. Todėl tai yra dar viena priežastis kreiptis į specialistus pilnam alyvos keitimui su specialiomis priemonėmis.

Kitas dalykas į ką verta atkreipti dėmes ir ką jums patars kiekvienas gerai savo darbą išmanantis autoserviso specialistas – tai, jog ant naujos alyvos taupyti nereikia. Pigios, pusiau sintetinės alyvos dažnai priveda prie to, jog pavarų dėžė greičiau išeina iš rikiuotės, o jos remontas atsieis dar didesnius pinigus.

Pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet žmonės tepalų keitimą atlieka pas pakankamai kvalifikacijos neturinčius specialistus. Vėl gi, dėl taupymo tikslų. Akivaizdu, kad tokie pakeitimai gali atnešti negatyvių pasekmių jūsų pavarų dėžei.

Net ir į patyręs meistas gali klysti, todėl prieš pasirinkdami autoservisą įsitikinkite, jog vyksite pas tikrai gerus specialistus.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme automobilių pavarų dežę ir jos priežiūrą. Tepalų keitimas, atrodo paprastas dalykas, tačiau apleidus transmisiją, pasekoje gali atsirasti rimti gedimai kurie ne tik sukels diskomfortą, bet ir privers rimtai paploninti kišenę, kiekvieną automobilio savininką.