JAV perėjimas prie elektromobilių atidedamas: automobilių gamintojai atšaukia projektus.

JAV perėjimas prie elektromobilių atidedamas: automobilių gamintojai masiškai atšaukia ir stabdo elektromobilių projektus.

2025 metais didieji automobilių gamintojai pradėjo masiškai atsisakyti savo ambicingų planų dėl elektromobilių gamybos JAV, kurie dar prieš kelerius metus atrodė perspektyvūs. Priežastimis tapo sumažėjusi paklausa, JAV valstybės politikos pokyčiai ir tiekimo grandinių problemos.

Sumažėjęs susidomėjimas elektromobiliais JAV, padidėję tarifai ir reguliavimo pokyčiai lėmė, kad tokios bendrovės kaip „Honda“, „Nissan“, „Volvo“, „Mercedes-Benz“ ir „Stellantis“ viešai pranešė apie EV modelių paleidimo atšaukimą arba atidėjimą. Dauguma šių projektų buvo vystomi kelerius metus, o jų nutraukimas sukėlė finansinius nuostolius, praneša „Wired“.

Prieš penkerius metus automobilių gamintojai aktyviai skelbė apie JAV perėjimą prie elektromobilių. „Mercedes-Benz“ ir „Volvo“ planavo visiškai pereiti prie elektros iki 2030 metų, „General Motors“ – iki 2035 metų. Tačiau pandemija, griežtesnis reguliavimas, lėtesnis pardavimų augimas ir politiniai pokyčiai privertė peržiūrėti šiuos planus. JAV naujas Respublikonų partijos įstatymo projektas ir tarifų politikos pokyčiai taip pat neigiamai paveikė elektromobilių infrastruktūros plėtrą.

Pagal konsultacinės bendrovės „AlixPartners“ duomenis, elektromobilių ir hibridų pardavimų prognozės iki 2030 metų sumažėjo 46 %, palyginti su praėjusių metų vertinimais. Markas Weikfildas („Mark Wakefield“), „AlixPartners“ automobilių sektoriaus vadovas, pažymėjo, kad pastarasis penkmetis pasižymėjo nuolatiniais sukrėtimais, o projektų atšaukimas yra šio proceso dalis.

Pasak Weikfildo, automobilių gamintojai turi greičiau reaguoti į konkurenciją su Kinijos bendrovėmis, kurios gali pateikti naujus modelius rinkai per mažiau nei 2 metus, palyginti su JAV vidurkiu 5–7 metai. Hena Hės („Hannah Hess“) iš „Rhodium Group“ pridūrė, kad vis dažniau bendrovės nustoja kalbėti apie savo EV projektus, oficialiai jų neatšaukdamos.

Tarp atšauktų modelių „Wired“ nurodo: trijų eilių elektrinį visureigį „Ford“, elektrinius sedanus „Nissan“ ir „Infiniti“, platformą „Mercedes-Benz MB.EA-Large“ (nutraukta 2024 m. gegužę), elektrinę „Maserati MC20 Folgore“ versiją (nutraukta 2025 m. kovą), „Apple Car“ projektą („Project Titan“) ir startuolį „Fisker“, kuris bankrutavo. „Volvo All-EV“ linija buvo nutraukta 2024 m. rugsėjį.

Kai kurie modeliai nebuvo atšaukti, bet atidėti. Tarp jų – elektrinis „Porsche 718“ (vėlavimas dėl paklausos sumažėjimo ir tiekėjo „Northvolt“ bankroto), „Ferrari“ (perkėlė antrojo EV pristatymą į 2028 m.), „Lamborghini“ (perkėlė EV modelius į 2029–2035 m.). „Buick“ ir „General Motors“ atidėjo savo pirmosios elektrinės modelio startą ir peržiūrėjo EV strategiją iki 2035 m. „Honda“ atsisakė naujos elektromobilių serijos, kuri turėjo pasirodyti 2026 m.

„Tesla“ peržiūrėjo planus dėl pigiausio elektromobilio, planuoto 2025 m., ir sutelkė dėmesį į kitus projektus, įskaitant autonominių taksi paleidimą Teksase.

Ekspertai prognozuoja, kad dabartinės tendencijos gali ilgainiui keisti elektromobilių rinkos trajektoriją JAV. Nors kai kurie gamintojai atidėjo projektus, ilgalaikis perėjimas prie elektrinio transporto išlieka tikėtinas dėl reguliacinių reikalavimų ir klimato kaitos politikos. Kinijos automobilių gamintojų gebėjimas greitai reaguoti į rinkos poreikius gali iš esmės pakeisti konkurencinę aplinką pasauliniu mastu.

Technologijų tiekimo grandinės, ypač akumuliatorių gamyboje, tampa strateginiu iššūkiu Vakarų šalims. Priklausomybė nuo Azijos komponentų kelia riziką projektų stabilumui. Ilgalaikis sprendimas gali būti vietinės gamybos plėtra ir investicijos į alternatyvias technologijas, tokias kaip kietojo kūno baterijos ar vandenilio degalų elementai.

JAV vyriausybės subsidijų politika ir muitų reguliavimas taip pat nulems elektromobilių prieinamumą ir gamybos apimtis artimiausiais metais.
Šaltinis” wired.com